امروز: جمعه 26 شهريور ماه 1400 مصادف با 17 / 9/ 2021
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..

پرونده ادغام بانک‌های نظامی بسته شد!

رئیس کل بانک مرکزی از اتمام پروژه ادغام ۶ بانک و موسسه نظامی در بانک سپه خبر داد و گفت: امروز با برگزاری مجامع یکی از بانک‌ها، پرونده بزرگترین برنامه اصلاح نظام بانکی بسته شد.

به گزارش «درفش صنعت»  عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی، در خصوص پروژه ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح نوشت: «پروژه بزرگ و مهم ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح، امروز به پایان رسید و همانطور که پیش تر هم اعلام شده بود، تا پایان آذرماه پروژه عظیم ادغام بانک‌های انصار -مهر اقتصاد-حکمت-قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر در بانک سپه نهایی خواهد شد».

وی افزود: «صبح امروز با برگزاری مجمع بانک انصار، آخرین بانک نیز در بانک سپه ادغام شد؛ ضمن اینکه پروژه ادغام این ۶ بانک، کاری بسیار پیچیده و عظیمی بود که باپشتکار و مدیریت دقیق همکارانم در حوزه نظارت بانک مرکزی، همراهی صمیمانه و خوب بانک‌های ادغامی، ستاد محترم کل نیروهای مسلح، وزارت امور اقتصادی و دارایی و مدیران تلاشگر بانک سپه در طول ۲.۵ سال به سر انجام رسید».

لازم به ذکر است تشکیل بانک های وابسته به ارگان های نظامی ابتدا با تاسیس «صندوق قرض الحسنه انصارالمجاهدین» و سپس تبدیل آن به بانک انصار آغاز شد و پس از آن ارگان بسیج صندوق مهر بسیجیان را تبدیل به بانک مهر اقتصاد کرد و نیروی انتظامی بانک قوامین، ارتش بانک حکمت ایرانیان، وزارت دفاع نیز بانک کوثر را تاسیس کردند. این روند موجب ایجاد  اخلال در سیستم بانکداری کشور شد تا جایی که عاقبت به دستور رهبر انقلاب ارگان های نظامی مجبور به ادغام بانک های زیرمجموعه خود در بانک سپه شدند. 

تاسیس بانک های وابسته به ارگان های نظامی حرف و حدیث های فراوانی نیز در پی داشت. به کارگیری فرزندان و وابستگان فرماندهان ارشد ارگان نظامی در هیئت مدیره این بانک ها و پرداخت وام های کلان بلاعوض با سود اندک و بازپرداخت بلندمدت به برخی از مقامات از جمله این مباحث مطروحه بود که توسط مقامات مسئول همواره تکذیب شدند اما بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی و افکار عمومی داشتند.  

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .