امروز: دوشنبه 11 فروردين ماه 1399 مصادف با 30 / 3/ 2020
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

12 ماه بحران و تنش!

درفش صنعت_ محمدحسین جعفری سمیع_  سال 1398 یکی از پرچالش ترین سال های چند دهه اخیر برای ملت ما به شمار می آید. سالی که بهارش با سیل ویرانگر آغاز شد، با تنش ها و حوادث تلخ ادامه یافت و اکنون با بحران شیوع کرونا به پایان رسید. سال 98 به اعتقاد بسیاری از مردم سال بدی برای ایران و ایرانیان بود. این در حالی است که اگر از منظری دیگر به برخی از این حوادث و رویدادها بنگریم، متوجه خواهیم شد که هر کدام از این حوادث درس هایی به ما داده اند که ما برای ساختن آینده ای بهتر باید این درس ها را به خاطر بسپاریم تا مجبور به تجربه دوباره این حوادث تلخ نباشیم.

 

از قدیم گفته‌اند سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ آن هم چه بهاری، بهاری که با سیل ناگهانی و غیرمنتظره حتی برای هواشناسی در استان‌هایی همچون گلستان، فارس، لرستان و خوزستان و ایلام آغاز شد. برخی کارشناسان اقتصادی و سیاسی، پیش‌بینی کرده بودند که ایرانی‌ها در سال ۹۸ سال سختی از نظر اقتصادی و سیاسی تجربه می‌کنند، اما شاید هرگز تصور نمی‌کردند سال ۹۸ با حوادث ناگوارش خاطره ای تلخ در اذهان ملت ایران از خود باقی بگذارد.

*سیل غارتگر در بهار 98

سیلی بی‌سابقه در صد سال اخیر که از تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ بر اثر بارندگی‌های شدید در استان‌های شمالی ایران، از جمله گلستان و مازندران و خراسان شمالی آغاز شد و ۵ و ۶ فروردین ۹۸ شهر شیراز و دروازه قرآن معروف را فراگرفت و در نهایت از ۵ تا ۹ فروردین و در موج دوم از ۱۱ تا ۱۳ فروردین موجب ایجاد سیلاب و خسارت در بیشتر شهرهای نیمه غربی و جنوب کشور از جمله کرمانشاه، ایلام، مرکزی، یزد، هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری شد و سهمگین‌تر و عمیق‌تر آن در شهرستان‌های استان لرستان اتفاق افتاد و پس از آن به خوزستان سرازیر شد و روستاهای و شهرهای شمالی خوزستان را فراگرفت.

در پی سیل های آغازین سال در ۲۵ استان کشور در مجموع بیش از ۱۰۰ نفر جان باختند و بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان به زیرساخت‌های شهری و روستایی و خانه‌ها خسارت وارد شد.

همزمان با وقوع این سیل ویرانگر و در شرایطی که مطبوعات به دلیل ایام نوروز تعطیل بودند، شبکه های اجتماعی عهده دار اطلاع رسانی عمومی و همچنین رصد عملکرد مسئولین شدند. در ایامی که سیل استان های کشور را یکی یکی به تصرف خود در می آورد، سیل انتقادات نسبت به عملکرد مسئولان نیز در فضای مجازی در جریان بود. از سفر رئیس جمهور به جزیره قشم تا سفر یکی از استانداران به خارج از کشور در زمان وقوع سیل، همگی مورد نقد و قضاوت عموم قرار گرفتند. خلع مدیریت بحران و عدم کارایی لازم سازمان پدافند غیرعامل نیز از جمله انتقاداتی بود که در شبکه های اجتماعی به طور گسترده مطرح می شد. از سوی دیگر ورود نیروهای ارتش و دیگر ارگانها برای کمک رسانی به هموطنان سیل زده نیز بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.

*بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا

اواخر اردیبهشت‌ماه ۹۸، درخواست ترامپ برای مذاکره تلفنی با روحانی دستاویز طنز بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفت. همزمان انفجارهایی در چند نفتکش بندر فجیره امارات موجب شد تا گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توطئه علیه ایران قوت بگیرد. از سوی دیگر اوایل خرداد ماه در پی اصابت یک فروند موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد تنش لفظی توییتری بین ایران و آمریکا بالا گرفت و دونالد ترامپ نوشت «اگر ایران می‌خواهد بجنگد این رسما پایانش خواهد بود؛ هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید.» دیپلمات ارشد کشورمان هم بلافاصله در واکنش به ترامپ، توصیه کرد «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکند.»

از طرفی سقوط پهپاد «گلوبال هاوک» بر فراز آب‌های خلیج فارس از سوی پدافند ایران، واکنش ترامپ را در پی داشت که گفت قصد حمله به سه نقطه مختلف ایران را داشته اما ۱۰ دقیقه قبل از این اقدام منصرف شده است. توقیف نفتکش ایرانی گریس ۱ از سوی نیروی دریایی انگلیس در تنگه جبل‌الطارق هم یکی از رویدادهای مهم سال ۹۸ شد، چرا که چندی بعد در اواخر تیرماه، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه اعلام کرد نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» را هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن مقررات بین‌المللی دریایی توقیف کرده است. این رویداد موجب شد تا دامنه تنش گسترده تر شده و دولت آمریکا به بهانه ناامن بودن منطقه خواستار تشکیل یک ائتلاف دریایی با هدف حمایت از کشتی های تجاری و نفتکش در مقابل ایران شود.

*خرداد و تیری که بر قلب استاد نشست!

نخستین روزهای خرداد ماه 98 ، انتشار خبر قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران نبض فضای مجازی را در دست گرفت. برای بسیاری از مردم این موضوع غیرقابل باور بود که دکترمحمدعلی نجفی با آن شخصیت سیاسی و اجتماعی، مرتکب چنین جنایتی شده باشد. این موضوع موجب شد تا زوایای پنهان زندگی شخصی یکی از چهره های سیاسی کشور آشکار شود. برای بسیاری از تحلیلگران موضوع این پرونده همچنان پر ابهام است و برخی نیز همچنان عقیده دارند که نجفی قربانی یک توطئه شده است. دادگاه محمدعلی نجفی در سه جلسه برگزار شد که آخرین جلسه آن ۳۱ تیر بود. در نهایت در ۸ مرداد ۱۳۹۸، سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت محمدعلی نجفی، به قصاص نفس توسط دادگاه بدوی خبر داد. بر این اساس، شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی، نجفی را در پرونده قتل میترا استاد همسر دوم‌اش را به دو سال حبس و قصاص محکوم کرده‌است. او در تاریخ ۲۳ مرداد ۹۸ از سوی خانواده مقتول بخشیده شد و در ۶ شهریور ۱۳۹۸ از زندان آزاد شد، ولی دو روز بعد بنا به حکم دادگاه به دلیل جنبه عمومی قتل، مجدداً بازداشت و به زندان بازگشت.

*شهریور و ماجرای دختر آبی

یکی از وقایعی که بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی و در سطح جامعه داشت، ماجرای غم انگیز دختر آبی بود. دختر آبی نامی بود که شبکه های اجتماعی برای سحر خدایاری انتخاب کرده بودند. خدایاری 29 ساله یکی از هواداران تیم استقلال بود که در اسفند ۹۷ هنگام ورود به ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی فوتبال بین تیم‌های استقلال ایران و العین امارات در چارچوب مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او پس از آزادی برای باز پس گرفتن تلفن همراهش که توسط دادگاه ضبط شده بود به دادگاه انقلاب مراجعه کرد. اما قاضی پرونده حضور نداشت و جلسه دادگاه تشکیل نشد. بر اساس برخی اظهارات خدایاری در دادگستری می‌شنود که در صورت محکومیت ممکن است به شش ماه تا دوسال حبس برای ورود غیرقانونی به ورزشگاه محکوم شود و پس از شنیدن این خبر در مقابل دادگاه انقلاب تهران دست به خودسوزی زد. خدایاری در ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ در اثر شدت جراحات حاصل از خودسوزی درگذشت. دو روز پس از مرگ دختر آبی، صدا و سیما در اخبار ۲۰:۳۰ گزارشی از این موضوع پخش کرد. صدا و سیما در گزارش ساختگی خود، وبگاه خبری خبرآنلاین و علی مطهری نماینده مجلس و دیگر رسانه‌های مستقل را به «نشر اکاذیب» متهم می‌کند. این اقدام صداوسیما منجر به واکنش اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت عملکرد رسانه ملی شد. پس از آن شورای سردبیری خبرآنلاین در بیانیه‌ای صدا و سیما را به «فرار به جلو» و دروغ‌پردازی علیه این رسانه متهم کرده و خواستار مهلت برای دفاع از خود در صداوسیما شد. علی مطهری نیز در نامه‌ای خطاب به رئیس صداوسیما خواست تا به او فرصت دفاع از خود در صدا و سیما داده شود اما این درخواست او را بی‌پاسخ نگذارند.

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس ، در واکنش به این گزارش صداوسیما، با انتشار توئیتی این گزارش را «سناریوسازی» لقب داد.

*مهرماه آمد آمدنیوز!

اواخر مهرماه انتشار خبری درباره دستگیری روح ا... زم، سرشبکه کانال تلگرامی آمدنیوز از سوی عوامل اطلاعات سپاه موجب شد تا خیلی زود نبض شبکه‌های اجتماعی در اختیار این خبر و حواشی مربوط به آن قرار بگیرد. زم پس از حوادث انتخابات ۱۳۸۸ از ایران خارج شد. ابتدا به مالزی و سپس به فرانسه رفت و در آنجا سایت و کانال تلگرامی آمدنیوز (صدای مردم) را راه‌اندازی کرد.

در دوران فعالیت آمدنیوز همواره نقدهایی در مورد صحت و سقم اخبار منتشره و منابع خبری این رسانه وجود داشت. با این‌حال تأثیر اخبار آمدنیوز بر جامعه و حتی روابط بین برخی مسئولان  را نمی‌توان انکار کرد. در جریان اعتراضات سال ۱۳۹۶ آمدنیوز به‌عنوان رسانه تاثیرگذار بر ناآرامی ها شناخته می‌شد. در ۲۲ مهر ۹۸ رسانه‌ها خبر از دستگیری روح‌ا... زم توسط سازمان اطلاعات سپاه دادند.

* آبان و بنزینی که شعله ور شد

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ، بدون اطلاع قبلی، در نیمه‌شب ۲۴ آبان ۹۸ اعلام کرد سهمیه‌بندی بنزین دوباره آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، و نرخ هر لیتر بنزین آزاد از ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. به دنبال اعلام این خبر، از شامگاه ۲۴ آبان‌ماه اعتراضات فراوانی در بیش از 22 استان کشور به وقوع پیوست. این اعتراضات که عمدتاً در محلات کارگری و فقیرنشین شهری متمرکز و در ابتدا نسبتاً مسالمت‌آمیز بود، به تدریج به یک شورش خشونت‌آمیز علیه نظام تبدیل شد. تعداد زیادی از ساختمان‌ها، خودروها، بانک‌ها و مغازه‌های فراوانی توسط افراد مشکوک تخریب شدند و جریان عادی کسب‌وکار و آمد و شد مختل شد.  همچنین در پی این اعتراضات، اینترنت کل کشور قطع و روند اطلاع رسانی مختل شد. تا به امروز مسئولان کشور نسبت به این وقایع گزارشی ارائه نکرده و همچنان تعداد جانباختگان، مجروحان و بازدداشت شدگان به طور رسمی اعلام نشده است.

*ترور ناجوانمردانه سردار وطن

در میانه ماه دی ارتش ایالات متحده آمریکا، سرفرماندهی گردان‌های کتائب حزب‌ا... عراق از زیرمجموعه حشدالشعبی را بمباران کرد. پس از آن، حمله معترضان به سفارت آمریکا در بغداد خشم آمریکا را برانگیخت و رویدادهای دیگری را در ادامه سال رقم زد. از طرفی ترور و به شهادت رساندن  سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه توسط پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد در دی ماه امسال آغازی بر یکی از مهم‌ترین رویدادهای سال ۹۸ شد. در طی برگزاری مراسم تشییع شهید سلیمانی تعداد 61 نفر از هموطنان کرمانی در اثر ازدحام جمعیت جان خود را از دست دادند. یک هفته پس از شهادت سردار سلیمانی، سپاه پاسداران عملیات انتقام ترور شهید سلیمانی را با شلیک‌ موشک‌های بالستیک به پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عین‌الاسد عراق آغاز کرد. در حالی‌که همگان در بیم و هراس پاسخ آمریکا به حمله موشکی ایران به عین الاسد بودند ناگهان فاجعه‌ای انسانی در آسمان ایران روی داد و یک فروند هواپیمای مسافربری اوکراینی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی(ره) به دلیل شلیک اشتباهی موشک پدافند هوایی سپاه سقوط کرد و موجب مرگ ۱۷۹ مسافر و خدمه آن شد. اعتراف دیرهنگام مسئولان به اشتباه پدافند سپاه با واکنش‌های داخلی و خارجی فراوانی روبه‌رو شد و اعتراضات دانشجویی در دانشگاه تهران و امیر کبیررا در پی داشت که با ورود نیروهای امنیتی و بازداشت تعدادی از آنان پایان یافت.

از حوادث دیگر زمستان 98 می توان به رد صلاحیت گسترده نامزدهای مستقل و اصلاح طلب انتخابات مجلس یازدهم اشاره کرد. همچنین از اوایل بهمن ماه موضوع شیوع ویروس کرونا در کشور منتشر شد که مسئولان وزارت بهداشت و دولت آن را شایعه عنوان کردند. در روز 30 بهمن عاقبت وزارت بهداشت همزمان با اعلام رسمی شیوع کرونا در شهر قم خبر از درگذشت دو تن از شهروندان قمی در اثر این بیماری داد. انتخابات مجلس یازدهم نیز تحت تاثیر حوادث و رویدادهای نیمه دوم سال 98 کمترین میزان مشارکت در طی چهار دهه اخیر را به نام خود ثبت کرد.  

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .