امروز: دوشنبه 11 فروردين ماه 1399 مصادف با 30 / 3/ 2020
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

عبور از پیک کرونا!

درفش صنعت_حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان روز دوشنبه ۲۶ اسفند پس از نشست "ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا" اظهاراتی ایراد کرد که بیانگر امیدواری او نسبت به بهبود اوضاع درکشور است.

به گفته او در این نشست توضیحاتی داده شده که نشان‌دهنده عبور از "پیک بیماری" است و وزیر بهداشت، "هر زمان لازم دیدند"، جزئیات این موفقیت را برای ملت توضیح خواهد داد.

روحانی ضمن بیان اینکه "کنترل و چک خانواده‌ها از طریق تلفن و یا فضای مجازی انجام می‌گیرد" تاکید کرد که آمارها و ارقام روند مبارزه با بیماری کرونا در ایران "امیدوارکننده" است.

اظهارات روحانی با آماری که روز دوشنبه سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد، هم‌خوانی ندارد. به گفته کیانوش جهانپور، "در ۲۴ ساعت گذشته" یک‌هزار و۵۳ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹در ایران ثبت شده است.

او همچنین گفت که در این مدت ۱۲۹ نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند. به این ترتیب، شمار جان‌باختگان به ۸۵۳ نفر رسیده است.

جهانپور آمار مبتلایان به این بیماری در کشور را ۱۴۹۹۱ نفر اعلام کرد.

تعطیلات نوروزی

در سخنانی که روحانی روز دوشنبه در رابطه با تعطیلات نوروزی ایراد کرد نیز بوی امیدواری به مشام می‌رسد. او گفت، این که "کلاس‌ها در ۱۶ فروردین یا دیرتر" شروع شوند، بعدا تصمیم‌گیری خواهد شد.

در رابطه با آغاز سال تحصیلی آینده هم، به گفته روحانی، "مصوب" شده است که "مثل سال‌های پیشِ" اول مهرماه باشد.

این در حالی است که برخی کارشناسان گفته‌اند، اوج بحران کرونا در بسیاری از کشورها پاییز آینده خواهد بود. برخی نیز معتقدند که یافتن واکسن ضد کرونا و آزمایش داروهای بازدارنده ابتلا به این ویروس ممکن است سه سال طول بکشد.

یک شعار جدید امسال

رئیس جمهور ضمن بیان این که "آمار و ارقامی که در جلسه روز دوشنبه گفته شده، امیدوارکننده است"، به مردم توصیه کرد، "در خانه بمانید" را به عنوان "یک شعار امسال" خود برگزینند و امیدوار باشند که «خداوند در اجرای این دستور بهداشتی برای زندگی ما در آغاز سال انشاءالله خیر و برکت و رحمت را قرار بدهد.»

بسیاری از کارگران ساده و کارمندانی که برای گذران زندگی نیاز به شغل دوم، از جمله رانندگی دارند، از این شعار بهره‌ای نخواهند برد، زیرا با ماندن در خانه دچار مشکلات اقتصادی بیشتری خواهند شد.

روحانی روز یکشنبه ۲۵ اسفند خبر داده بود که دولت برای سه میلیون کارگر فصلی، دستفروش و روزمزد، یارانه‌ای بلاعوض در نظر گرفته که نخستین پرداخت آن سه‌شنبه خواهد بود.

طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، خانوار‌های یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

بسیاری از ناظران این مقادیر را در مقایسه با مخارج روزافزون شهروندان، بسیار ناچیز می‌دانند و در عین حال بر این نکته تاکید می‌کنند که دولت ایران توانایی مالی بیشتری ندارد.

کارشناسان اقتصادی داخلی و خارجی پیش از شیوع کرونا هشدار داده بودند که ایران با مشکلات عظیم اقتصادی مواجه شده و عدم تصویب لوایح چهارگانه FATF و به تبع آن، بازگشت ایران به فهرست سیاه گروه اقدام مالی، دامنه این مشکلات را گسترده خواهد کرد.

قرنطینه شهرهای بحران‌زده

حسن روحانی روز یکشنبه پس از جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی علاوه بر اینکه فعالیت‌های اقتصادی باید ادامه یابد گفته بود که با اعمال هرگونه قرنطینه مخالف است.

روز دوشنبه خبرگزاری ایسنا از یک همه‌پرسی خبر داد که نشان می‌دهد، "اکثریت مردم ایران" نظر دیگری دارند.

بر اساس گزارش ایسنا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به این نتیجه رسیده است که  ۹/ ۸۴ درصد پرسش‌شوندگان با قرنطینه‌شدن شهرهایی که ویروس کرونا در آنها شیوع بیشتری دارد، موافق هستند.

در این نظرسنجی که نمونه‌ای نمادین برای کل جامعه عنوان شده، یک هزار و ۵۵۴ نفر شرکت کرده‌اند.

درصد زن و مرد پاسخگویان حدود ۵۰ به ۵۰ بوده است و میانگین سنی آنها حدود ۴۰ سال. در گزارش ایسنا آمده است که ۶/ ۷۳ درصد پاسخگویان ساکن مناطق شهری و مابقی روستانشین بوده‌اند.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .