امروز: دوشنبه 11 فروردين ماه 1399 مصادف با 30 / 3/ 2020
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

مساله ای به نام قرنطینه

درفش صنعت_ محمدحسین جعفری سمیع دبیر گروه سیاسی روزنامه سراسری جمله در گزارشی موضوع قرنطینه را مورد بررسی قرار داد. 

در این گزارش تحلیلی آمده است: 

در حالی بر اساس سخنان سرلشکر پاسدار محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح قرار بود طی 24 ساعت نسبت به خلوت سازی خیابان ها اقدام و رصد شهروندان آغاز شود، اما با گذشت 72 ساعت بسیاری از معابر شهر مملو از جمعیت است که فارغ از بحران کرونا در حال تردد و حتی خرید مایحتاج غیرضروری می باشد. این در حالی است که در صورت عدم اجرای دقیق مقررات بهداشتی، نمی توان خوش بین بود بحران کرونا در کشور و در آینده نزدیک پایان یابد.

 

به گزارش «درفش صنعت» در ادامه این مطلب آمده است: عوامل متعددی موجب شد کشور ما به یکی از کانون های کروناویروس در جهان تبدیل شود. عدم مدیریت صحیح تردد در مرزهای کشور، سیاست زدگی در مواجه با شیوع کرونا ، پروازهای متعدد ماهان به کانون اصلی کرونا یعنی کشور چین ، عدم اطلاع رسانی صحیح ، شایعه عنوان کردن شیوع کرونا توسط صدا و سیما ، مخالفت تعمدی با قرنطینه شهر قم ، عدم آمادگی سازمان های متولی در پیش بینی و مدیریت بحران همچون سازمان پدافند غیرعامل و سازمان مدیریت بحران کشور و از همه مهمتر عدم هماهنگی میان دستگاه های مرتبط در کشور تنها بخشی از عواملی هستند که کشور ما را با بحرانی بی سابقه مواجه کرده است.

اکنون در شرایطی به سر می بریم که هر روز راس ساعت 14 باید منتظر شنیدن خبر جانباختن ده ها نفر از هموطنان عزیزمان باشیم. حال در چنین شرایطی نه تنها عده ای از مردم بلکه برخی از مسئولان کشور نیز همچنان متوجه شرایط بحرانی کشور نشده اند و با اتخاذ تصمیم های سلیقه و عدم هماهنگی با سازمان هایی که برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا مشخص شده اند، مانعی بزرگ در مسیر اجرای ماموریت این سازمان ها به حساب می آیند.

* چیزی به نام قرنطینه نداریم!

حسن روحانی رئیس جمهور روز یکشنبه و پس از جلسه مشترک ستاد اقتصادی دولت و نمایندگان فعالان اقتصادی اظهار داشت: «اولا تصمیم جمع بر این بود وبر این تاکید کردیم که باید شرایط اقتصادی، روند اقتصادی، تعامل مردم و فعالیت اقتصادی بایدعلیرغم اینکه ما با کرونا مواجه هستیم و پروتکل‌هایی را از نظر بهداشتی باید مورد توجه قرار دهیم، اما باید فعالیت اقتصادی عادی باشد و نگذاریم در زمینه فعالیت اقتصادی مشکلی ایجاد شود».

رئیس جمهوری اضافه کرد: «دوم اینکه ما چیزی به نام قرنطینه نداریم اصلا اینکه شایع شده در تهران یا بعضی شهرها برخی فروشگاه‌ها و برخی مشاغل قرنطینه هستند،‌ اصلا چنین چیزی وجود ندارد. نه امروز قرنطینه است، نه ایام نوروز، نه بعد و قبلش و همه در کسب و کار و فعالیت خود آزادند».

وی یادآورشد: «خدمات دولت هم به طور معمول به مردم خواهد رسید منتهی همه تلاش ما این است فعالیت اقتصادی وخدمات دولت به گونه ای باشد مردم بیشتر در خانه بمانند و یا اگر اقدامی انجام می شود در چهارچوب پروتکل بهداشتی باشد».

روحانی گفت: «نسبت به اینکه کاری تعطیل شود، روز و ساعتی تعطیل شود، کسب خاصی مورد محدودیت قرار بگیرد، مرجع آن فقظ ستاد ملی در تهران است استانها به هیچ عنوان حق تصمیم گیری ندارند نه استانداران نه بخشهای بهداشتی. هر گونه محدودیت در ستاد ملی در تهران تصمیم گیری می شود بنابراین در استانها در این زمینه نباید اقدامی صورت بگیرد».

وی افزود: «مردم مطمئن باشند کالای مورد نیاز آنها اعم از کالاهای مربوط به مسائل بهداشتی و درمانی یا کالاهای مصرفی و روزمره تامین خواهد شد و ذخایر ما به اندازه کافی وجود دارد و هم خریدهای لازم انجام شده و بنادر ما پر از کالا است و اگر نیاز به ثبت سفارش جدیدباشد، بانک مرکزی ارز لازم آن را تامین کرده و بعد هم تامین خواهد کرد».

رئیس جمهور در حالی موضوع قرنطینه را منتفی می داند که کشورهایی همچون چین که کانون اصلی این بحران بود، 3 استان درگیر کرونا را قرنطینه کرد و به رغم این قرنطینه پس از 3 ماه توانست گسترش کرونا را کنترل کند. البته این قرنطینه به همکاری ایرلاین های ایرانی که به دنبال کسب منافع بیشتر بودند به عنوان سوغات چین به ایران وارد شد.

همچنین کشور ایتالیا که کانون کرونا در اروپا محسوب می شود با اجرای قوانین منع آمد و شد، در راستای کنترل این بیماری اقدام کرد و با استقبال شهروندان فهیم خود نیز مواجه شد. در حقیقت آنجایی که برخی از شهروندان قادر به درک شرایط خاص کشور نیستند و با رفتارهای خود سلامت جامعه را با خطر مواجه می سازند، تنها راه ممکن استفاده از اقتدار حاکمیتی است.

*حکومت نظامی اعلام کنید!

در همین رابطه  محمد قمی نماینده اصلاح‌طلب پاکدشت با تاکید بر اینکه حکومت نظامی اعلام شود گفت: «در برخی از شهرها شدت بیماری بالاست و مردم توصیه و خواهش را گوش نمی‌کنند و باز هم سفر می‌کنند. این در حالی است که سفر هم برای آن افراد و هم برای دیگران خطر دارد».

وی اضافه کرد: «شهرهایی که بیشتر درگیر شیوع کرونا هستند باید قرنطینه شوند. حتی باید در این شهرها حکومت نظامی اعلام شود که مردم به سفر نروند».

محمد قمی در ادامه گفت: «متاسفانه مردم به جان خودشان رحم نمی‌کنند، اما امیدواریم به جان دیگران رحم کنند. لازم است به هر نحوی شده به منظور جلوگیری از شیوع کرونا چه با قرنطینه و چه حکومت نظامی مانع سفر مردم شویم».

از سوی دیگر اما برخی اعتقاد دارند که کشور توان اجرای قرنطینه را ندارد چرا که اجرای چنین اقدامی مستلزم منابع مالی قوی در کشور است.

*هیچ آدم عاقلی نمی گوید قرنطینه بد است

علی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس در پاسخ به این سوال که به نظر شما این بیماری چقدر جدی است که برای کنترل آن نیاز به قرنطینه داشته باشیم؟ گفت: «حقیقت این است که سیستم سلامت جامعه‌مان ضعیف است. مثلا اگر خواستیم قرنطینه کنیم مفهومش این است که مرکز تلفن داشته باشیم و مردم به این مرکز تلفن زنگ بزنند و نیروها و تیم‌ها را برای این که به داخل منازل اعزام کنیم. سیستم بهداشت و درمان ما طوری طراحی شده که متاسفانه سیستم سلامت جامعه نداریم. مثلا پرستاران بهداشت جامعه باید یک مرکز داشته باشد و در این مرکز آماده بنشینند و به محض این که به آنها تلفن زدند تیم مورد نظر اعزام شود و به منازل بروند که اینها را نداریم. قرنطینه تعدادی ابزار می‌خواهد که ما آنها را نداریم».

 نماینده اصلاح‌طلب مردم اصفهان گفت: «واژه قرنطینه خیلی ساده است اما اجرایش بسیار سخت است. نتیجه چه می‌شود؟ (هدف) از قرنطینه جلوگیری از انتشار بیماری است که باید برای دستیابی به این (هدف) آموزش دهیم و بر روی توانمندسازی مردم و جامعه کار کنیم؛ فقط قرنطینه سازی مشکل ما را حل نمی‌کند. هیچ انسان عاقلی نمی‌گوید قرنطینه بد است ولی قابل اجرا نیست».

در نهایت نتیجه ای که می توان  اظهارات اخیر مسئولان به دست آورد این است که متاسفانه به رغم همه هشدارهایی که از دی ماه توسط اصحاب رسانه، کارشناسان و پزشکان در خصوص گسترش ویروس کرونا داده شده بود، (به دلایلی که اکنون نمی توان به آن پرداخت) ، نتوانستند کشور را در برابر چنین بحران جهانی بیمه کنند. این موضوع غیر قابل انکار است که همه جهان دیر یا زود به این ویروس آلوده می شود اما نحوه مواجه با آن و کنترل و مدیریت بحران می توانست از خسارت های جبران ناپذیری که امروز به کشور تحمیل می شود جلوگیری کند.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .