امروز: چهارشنبه 22 مرداد ماه 1399 مصادف با 12 / 8/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

کاهش قاچاق با سهمیه بندی واردات پوشاک در مناطق آزاد

        

درفش صنعت - مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سهمیه بندی، واردات پوشاک به مناطق آزاد را کاهش و باعث جلوگیری از ورود قاچاق و ایجاد قیمت های پایه گمرکی شده است.

گلناز نصر الهی که با یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، با بیان اینکه مناطق آزاد برای این ایجاد شده بود که در آن تولید و صادرات به راحتی انجام شود، گفت: در سال های گذشته موضوع تولید در مناطق آزاد کمرنگ شد و اجناس تولید شده که عمده آن ها نیز تولیدات نساجی است، پر رنگ تر و باعث لطمه زدن به این صنعت شد. البته صنعت نساجی به دلیل قدرت رقابتی که دارد، باز هم خوب در مقابل این موضوع ایستادگی کرده است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال به اقدامات خوبی که در حوزه سیاست گذاری صنعت نساجی انجام شده است، اشاره کرد و عنوان داشت: در این مناطق گمرکات مستقر شده اند و برای مناطق آزاد نیز سهمیه بندی صورت گرفته است. همچنین در این مناطق روی موضوع واردات پوشاک حساسیت ایجاد شده است و سهمیه بندی واردات پوشاک به این مناطق را به شدت کاهش می دهد که در کنار جلوگیری از ورود قاچاق و ایجاد قیمت های پایه گمرکی از جمله اقداماتی است که در رابطه با صنعت نساجی انجام شده است که آثار آن را نیز می توان مشاهده کرد.

وی اضافه کرد: صادرات در صنعت نساجی در دو ماه اول سال جاری افزایش پیدا کرده و اقدامات خوبی صورت گرفته است به طوریکه وقتی با صنعتگران این حوزه صحبت می کنم، به وضعیت صنعت نساجی امیدوار هستند. البته شرایط حال حاضر، وضعیت مطلوبی نیست و نباید به افزایش 25 الی 30 درصد صادرات نساجی قانع باشیم.

در ادامه احمد انارکی محمدی با اشاره به اینکه میزان قاچاق پوشاک از مناطق آزاد نسبت به آمار قاچاق نسبتا رقم پایینی است، در رابطه با این مناطق گفت: مناطق آزاد ایجاد شده تا مناطق محروم و مرزی که شاید توسعه آن ها کمتر بوده با وجود این مناطق توسعه پیدا کنند.

وی متذکر شد: کشورهای دنیا حدود 80 سال پیش به دلیل قوانین دست و پا گیر و بروکراسی های اداری، این مناطق را ایجاد کردند و امروزه کل کشورشان تبدیل به منطقه آزاد شده؛ ولی ما هنوز دنبال این هستیم که منطقه آزاد ایجاد کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به نامه اصناف و تولید کنندگان پوشاک به رئیس مجلس و اعتراض آن ها به روند کار در مناطق آزاد، اظهار داشت: اگر این مناطق با سازوکارهایی که قرار است ایجاد شود، فکر می کنم بسیاری از این مشکلات حل شود.

وی استقرار گمرک در مناطق آزاد را از اقدامات مثبت در این مناطق دانست و گفت: بنده به عنوان رئیس تحقیق و تفحص قاچاق کالا مناطق زیادی را بازید کردم که گمرک مستقر شده و کارش را انجام می دهد و مواردی هم که کوتاهی شده در حال پیگیری هستند و به طور کلی این روند رو به جلو است.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .