امروز: شنبه 21 تير ماه 1399 مصادف با 11 / 7/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

ابداع کننده گلیم نقش برجسته ایرانی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام از روی‌آوری نسل جوان و دانشگاهی استان در یکی دو سال اخیر به رشته‌های مختلف صنایع دستی خبر داد و گفت: با ورود این جوانان و خلاقیت‌هایشان صنایع دستی در استان روز به روز در حال رشد است

به گزارش «دفش صنعت» به نقل از اییسنا، نورالدین محسنی با اعلام این خبر اظهار کرد: در گذشته تنها صنعتگران مسن‌تر در این عرصه فعال بودند و صنایع دستی را صرفاً به شکل سنتی آن تولید می‌کردند،  با آمدن نسل جوان، تلفیقی از آثار سنتی و مدرن و تولید محصولات جدید شکل گرفت که باعث ایجاد تحول و رونق  صنایع دستی استان شد.

وی از فعالیت بیش از 10 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان خبر داد و افزود: این تعداد صنعتگر در 30 رشته فعالند و 120 کارگاه تولید صنایع دستی در استان برپاست.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام با اشاره به اینکه از میان رشته‌های صنایع دستی، گلیم نقش برجسته خاستگاه و زادگاهش استان ایلام است گفت: مبدع گلیم نقش برجسته خانم «چلنگر» از روستای «زنجیره علیا» از توابع شهرستان چرداول است که آن را از ترکیب فرش و گلیم بوجود آورد.

محسنی ادامه داد: پس از عرضه این محصول به وزارتخانه، محصول به نام استان ثبت شد و ایلام شهر ملی گلیم نقش برجسته نام گرفت و در تلاشیم به عنوان شهر گلیم نقش برجسته جهانی هم ثبت شود.

وی در خصوص پیامدهای خوب ثبت و ملی شدن گلیم نقش برجسته برای استان گفت: فروش این محصول اختصاصی استان، پس از ثبت، چندین برابر افزایش یافت.

این مسئول در خصوص محصول جاجیم نیز خاطرنشان کرد: از این محصول قبلاً به شکل سنتی به عنوان رخت‌پیچ استفاده می‌شد که اکنون با خلاقیت‌های انجام شده در محصولات مختلف به شکل تلفیقی استفاده می‌شود که بسیار نو و زیبا و بازارپسند است.

محسنی اضافه کرد: پتانسیل بزرگ مرز مهران و بازار اربعین برای صنایع دستی استان فرصت بزرگی ایجاد کرده است؛ در دو سال اخیر برپایی غرفه‌های صنایع دستی در کنار موکب‌های اربعین به فروش این محصولات کمک شایانی کرد به گونه‌ای که متقاضیان غرفه‌ها افزایش چشمگیری یافتند.

وی، آمار اعلام شده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از صادرات محصولات صنایع دستی از مرز مهران را بیش از 50 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: صادرات چمدانی برخی از محصولات صنایع دستی در حال انجام است.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .