امروز: جمعه 20 تير ماه 1399 مصادف با 10 / 7/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

سردرگمی تولیدکننده در نوسانات ارزی

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بانک مرکزی در راستای کنترل نرخ ارز تولیدکننده را تحت فشار قرار داده است، گفت: «تولیدکننده در شرایط نوسانات نرخ ارز دچار سردرگمی می شود».

به گزارش «درفش صنعت» به نقل از اکسپورتنا، ابراهیم بهادرانی مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیر نوسانات ارزی بر تولید عنوان کرد: «بیش از 85 درصد واردات کشور، مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و ماشین آلات است و افزایش نرخ ارز می‌تواند در قیمت تمام‌شده تولید تاثیرگذار باشد».

وی تاکید کرد: «مشکل نوسانات نرخ ارز این است که تولیدکننده دچار سردرگمی می شود؛ چراکه قدرت پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت تولید را از دست می‌دهد».

به گفته بهادرانی، نوسانات نرخ ارز گرفتاری است که از سالیان گذشته با ما همراه بوده است؛ بنابراین این تغییرات قیمتی، مشکلات بسیاری برای سرمایه گذار و تولید کننده ایجاد می کند.

وی درباره موانع تامین ارز برای واردات نیز اظهار کرد: «قاعدتا تولیدکننده باید توان تامین ارز در زمان نیاز ارزی خود برای واردات را داشته باشد یا اجازه داده شود از ارز بازار استفاده کند».

مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: «برای واردات زمانی که به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه می کنیم تامین ارز آن را به خودمان واگذار می‎کنند، از طرف دیگر بانک مرکزی اجازه واردات بدون انتقال ارز را به دلیل تاثیرگذاری در قیمت بازار ارز نمی دهد؛ بنابراین یک بلاتکلیفی برای برخی از تولیدکنندگان (غیر از کالاهای اساسی که خود دولت تامین میکند) بوجود آمده است که نتیجه آن جلوگیری از برنامه ریزی تولیدکننده برای تولید خود و در نهایت مشکلات در عرضه خواهد شد پس این به معنی اختلال و کمبود در بازار است».

وی با بیان اینکه بانک مرکزی مدعی است که عملکردش در راستای شفافیت است، افزود: «آیا در شرایط کنونی شفافیت مهم تر از تامین مواد اولیه تولید است؟ به نظر می رسد، تنها بحث شفافیت نیست؛ بلکه موضوع کنترل نرخ ارز توسط دولت است».

بهادرانی تاکید کرد: «کنترل نرخ ارز هدف مثبتی است؛ اما ایجاد فشار بر تولید کشور و اینکه اجازه تولید و تدارکات آن داده نشود امری پسندیده نیست».

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .