امروز: یکشنبه 30 شهريور ماه 1399 مصادف با 20 / 9/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

حال بد صنعت کیف و کفش چرم تبریز

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز  گفت: ۵۰ هزار نفر به طور مستقیم و ۶۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش «درفش صنعت» به نقل از بازار، علیرضا جباریان فام رئیس اتحادیه کفاشان تبریز  گفت: ۵۰ هزار نفر به طور مستقیم و ۶۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم در این صنعت مشغول به فعالیت هستند.

جباریان فام ادامه داد: کفش دست دوز تمام چرم، هنری است که بدون استفاده از هیچ‌گونه ماشین آلات، تولید می‌شود که در حدود ۶۰ واحد و با فعالیت ۲۵۰ نفر انجام می‌پذیرد.
به گفته رئیس اتحادیه کفاشان، ۵۵ واحد صنعتی بزرگ و ۱۶۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط در صنعت کیف و کفش وجود دارد.

وی با اشاره بر افزایش ۵ الی ۱۰ درصدی مواد اولیه در صنعت کیف و کفش چرم افزود: با توجه به افزایش ۳۶ درصدی حقوق و بیمه که از آغاز سال جاری اعمال شده است، شاهد ۲۰ درصد افزایش قیمت در کیف و کفش شده‌ایم.

جباریان با تأکید بر صادرات غیر مستقیم در حوزه کیف و کفش چرم توضیح داد: صادرات کیف و کفش چرم با شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است اما در حال حاضر صادرات به کشور افغانستان و عراق انجام می‌گیرد.
وی به وجود ۱۴۰۰ واحد فروش اشاره کرده و افزود: ۹۰ درصد کفش دست دوز چرم کشور در تبریز تولید می‌شود که روی هم رفته با تولید کفش‌های معمولی، ۵۵ الی ۶۰ درصد تولید کفش در تبریز انجام می‌گیرد به گونه‌ای که ۲۵ الی ۷۰ میلیون جفت کفش در تبریز تولید می‌شود.

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز در رابطه با وضعیت کنونی کیف و کفش چرم در تبریز گفت: وضعیت کنونی کیف و کفش چرم تبریز با شیوع ویروس کرونا عادی نیست؛ در چنین حالت غیرعادی، رکود شدید در صنعت وجود دارد که احتمال ورشکستگی کارگاه‌های تولیدی نیز تخمین زده می‌شود.

کفش تبریز

نبود شرکت‌های تخصصی صادراتی
وی نبود شرکت‌های تخصصی صادراتی را از جمله مهم‌ترین مشکلات در حوزه صادرات کیف و کفش چرم برشمرد و افزود: نبود شرکت‌های تخصصی صادراتی موجب می‌شود که صادرات در این حوزه به خوبی پیش نرود.

جباریان ادامه داد: نبود هنرستان و دانشگاه در حوزه کفش موجب کاهش کارگران ماهر و نیمه ماهر می‌شود که یکی از مشکلات اساسی در این حوزه را تأمین نیروی انسانی می‌توان برشمرد که در این راستا با همکاری دانشگاه آزاد، مدرسه نوآوری و مهارتی کفش تبریز برای آموزش‌های کوتاه مدت و بلند مدت تا مقطع لیسانس ارائه خواهد شد که امید است هر چه زودتر افتتاح باید که همین مسئله موجب رشد صنعت کیف و کفش و تأمین پتانسیل بخش اشتغال را به همراه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه کفاشان تبریز در پایان، قدمت کفش چرم تبریز را ۵۵۰۰ ساله دانست و بیان کرد: ثبت ملی کیف و کفش چرم تبریز در سال ۹۶ انجام گرفته است که در این راستا اقداماتی نیز برای ثبت ملی این صنعت صورت پذیرفته است که برای اخذ شناسه کیف و کفش و در نتیجه شناسنامه دار کردن این صنعت، تلاش‌های بسیاری در حال انجام است و جزو یکی از برنامه‌ها در سال جاری به شمار می‌رود.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .