امروز: یکشنبه 30 شهريور ماه 1399 مصادف با 20 / 9/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

در جست و جوی کفشی مناسب!

درفش صنعت_ در پاسخ به این سوال که چرا تولید کفشی که به پای همه مصرف کنندگان اندازه و راحت باشد، تا این اندازه مشکل است، گروه  ATOMLAB-Bristol تحقیقاتی متعددی را برای کمک به تولید کنندگان کفش به منظور بهبود تولید آغاز کرده است.

علیرغم مطالعات گذشته، هدف اولیه این تحقیقات، به دست آوردن درک درستی از شکل پاست. این مهم ترین ویژگی است که در تعیین اندازه کفش به ما کمک می کند و باید قبل از در نظر گرفتن شکل قالب و کفش بررسی شود. در واقع اگر شما شکل پای مصرف کنندگانتان را نشناسید، چطور می توانید برای آنها کفش تولید کنید.

مطالعات اخیر نشان می دهد که بیش از ۴۰ درصد مردان انگلیسی کفش هایی را خریداری می کنند که یک یا دو سایزبه پایشان بزرگ است تا به آن پهنایی که می خواهند برسند. این امر باعث می شود که کفش در ناحیه  ای که نباید و نامناسب است، خم شود. معمولا خریداران انلاین شاپ ها نیز به این دلیل که به سیستم سایز بندی کمپانی ها اعتمادی ندارند، تا سه جفت کفش در سایزهای مختلف می خرند تا یکی از آنها به پایشان اندازه شود. در نتیجه دو جفت کفش دیگر و گاهی هر سه جفت آنها را در صورت سایز نبودن بازمی گردانند . از دیدگاه هر نوع بیزنسی به این قضیه نگاه کنیم، این عمل بسیار هزینه بردار و ناکارآمد است و در نهایت مصرف کنندگان به تولید کنندگانی رو می آورند که کفش های اندازه تر و راحت تر تولید می کنند. بنابراین به نظر می رسد که باید درک تولید کنندگان از شکل و اندازه کفش ارتقا پیدا کند.

شکل پا

در حال حاضر، با توجه به پیشرفت های خوبی که در فن آوری اسکن پا به وجود آمده است، دستگاه های متعددی وجود دارد که می تواند شکل سه بعدی پا را ثبت کند. حتی اپلیکیشن هایی در تلفن های همراه وجود دارد که می تواند برای اسکن پا در خانه مورد استفاده قرار بگیرد.  در گذشته محققان به اندازه گیری دستی بسنده می کردند، اما امروزه با اسکن سه بعدی پا، فرصت ارزیابی شکل پا برای تولید کنندگان فراهم است.

حالا سوال این است که جمع آوری شکل های سه بعدی پای افراد مختلف چه کمکی به ما برای تولید کفش خواهد کرد؟ فکر اولیه ما این بود که شکل متوسط پای افراد با بررسی این اسکن ها مشخص شود. با فرض این موضوع که اشکال متعدد پا از یک توزیع نرمال پیروی می کنند، پیش بینی می شود که بیشتر اشکال پا در این محدوده متوسط قرار بگیرند. بنابراین متوسط شکل پا می تواند نقطه آغاز خوبی برای مهندسی کفش باشد. شکل هندسی متوسط پا با یک سری اسکن های پا با روش های مشخصی قابل اندازه گیری است، اما سوالی که اینجا مطرح می شود، این است ” از کجا بدانیم که این اندازه ها درست است؟”راه حل پیشنهادی، توسعه یک روش کاملا متفاوت محاسباتی و مقایسه آن با روشهای پیشین است. در این مقایسه ما نتایج مشابهی را مشاهده کردیم و در حال حاضر مطمئنیم که که آن شکل سه بعدی پا را که از روی اسکن های مختلف پا تهیه کردیم، با شکل پای بیشتر مردم همخوانی دارد.

طبیعت نوآورانه این تحقیق این است که ما می توانیم اندازه هندسی متوسط پا را بدون در نظر گرفتن طول پا پیدا کنیم. این شکل پاست که ما بدان علاقه مندیم، نه کوچکی و بزرگی پا. مزایای دیگر احتساب شکل متوسط پا این است که ما می توانیم این کار را برای جمعیت های مختلف انجام دهیم. برای مثال شکل متوسط پای افراد بیست ساله با شکل پای افراد میانسال کاملا متفاوت است.

چقدر پای شما به پای متوسط افراد جامعه نزدیک است؟

اگر ما شکل متوسط پا را محاسبه کنیم، می توانیم تعیین کنیم که شکل پای یک فرد چقدر به این شکل متوسط نزدیک یا دور است. بدین شکل یک لیست از اسکن پای افراد تهیه کردیم، آنهایی که بیشترین شباهت را داشتند در بالای لیست و آنهایی که کمترین شباهت را با نمونه ما داشتند، در انتهای لیست قرار دادیم. گرچه در این روش مقایسه شکل پای افراد در جمعیت های کوچکتر بسیار راحتتر از جمعیت های بزرگ است. شکل پای افراد در این روش به سه قسمت مشخص قابل تقسیم است.

مدل های پای انسانی

درک دقیق تر شکل پای افراد به ما در بررسی شکل پای گروه مهمی از مردم، همان کسانی که کمپانی های کفش برای تولید کفش های خود از پای انها به عنوان نمونه استفاده می کردند، کمک می کند. حالا این سوال مطرح می شود: ” آیا پای این مدل های انسانی، نماینده مناسبی از پای مصرف کنندگان کفش این کمپانی ها هست؟”

با این تحقیق، می توانیم نقشه ای که نشان دهنده تفاوت در شکل  پاهای افراد مختلف است را تهیه کنیم. مقایسه این نقشه تصویری و بررسی پای این مدل ها اطلاعات مهمی به ما می دهد: یک اینکه آیا پای این مدل می تواند نماینده اکثریت مصرف کنندگان باشد و نکته مهمتر اینکه آیا شکل پایی در جمعیت مصرف کنندگان وجود دارد که پای این مدل با آن همخوانی و سازگاری نداشته باشد. این نشان می دهد که ممکن است یک مدل کفش از آزمایشهای اندازه و راحتی سربلند بیرون بیاید، ولی با پای یک سری افراد در جمعیت مصرف کنندگان هدف، سازگاری نداشته باشد.

سوال مهم دیگر که باید در اینجا بدان بپردازیم، این است که آیا شکل پای افراد با درازای آن تغییر می کند؟ یا به عبارتی دیگر شکل پای افراد کوچک پا و بزرگ پا با هم تفاوت می کند؟ گرچه تحقیق ما به تنهایی برای دادن پاسخ به این سوال کافی نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

پا

نتیجه

با توجه به تحقیقات صورت گرفته و مطالعات بیشتر ما قادر خواهیم بود به کمپانی های کفش در انتخاب مدل انسانی برای ساخت قالب از روی پایشان با توجه به جمعیت مصرف کنندگان کمک کنیم. هم چنین اندازه و شکل و تفاوت های پای چپ و راست نیز باید در نظر گرفته شود. همچنین تغییراتی که شکل پا با بالارفتن سن می کند نیز باید مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و جزو نکات کلیدی در تولید کفش است.

با اینکه ما در مراحل بسیار ابتدایی و اولیه تحقیق بر روی شکل پا هستیم، ولی مسلما پیشرفت های چشمگیری کرده ایم. بنابراین در تضمین راحتی کفش به پا تنها اندازه های دوبعدی پا کافی نیست، بلکه باید به شکل پا هم توجه کنیم.

مترجم: ماندانا ناصر

کفش

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .