امروز: پنجشنبه 15 خرداد ماه 1399 مصادف با 4 / 6/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

کنترل قیمت با وعده رییس!

عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی وعده داد: «ثبات لازم در بازارها برقرار خواهد شد». گفتنی‌است در معاملات پایانی امروز نرخ‌ها با یک اصلاح کاهشی مواجه شدند.

به گزارش «درفش صنعت» رییس کل بانک مرکزی در روزی که دلار بازار آزاد به کانال 18 هزار تومانی نزدیک تر شد،‌ با پذیرش دشوار بودن شرایط، وعده داد که ثبات به بازارها باز خواهد گشت.

همتی در یادداشتی اینستاگرامی عنوان کرد، وضعیت امروز بازارها در اقتصاد کشورمان حتماً سخت‌تر از مرداد  و شهریور۹۷ نیست؛ در واقع رییس کل به صورت غیر مستقیم این نکته را مطرح می کند: زمانی که شرایط به آن دشواری بود، بازارساز توانست با اقدامات و تدبیرهای خود قیمت را مدیریت کند؛ پس در شرایط فعلی که اوضاع به دشواری سال 97 نیست‌، باز هم می‌تواند ثبات را به بازار بازگرداند.

از شهریور تا اوایل مهر 97، دلار حدود 8 هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند، ولی به یکباره مسیر خود را تغییر داد و در یک جاده کاهشی قرار گرفت و پس از آن عموما نوسانات کم دامنه‌ای را تجربه کرد تا اینکه به اواخر اردیبهشت 99 رسیده‌ایم که بازار بار دیگر کمی پرنوسان شده است.

دلار امروز روی عدد 17 هزار و 800 تومان قرار گرفت تا میزان رشد 3 روز ابتدای هفته آن به 900 تومان برسد. رییس کل افزایش روزهای اخیر را ناشی از بالا رفتن انتظارات تورمی می داند و در بخشی از صحبت های خود سختی های پیش رو را برمی‌شمارد تا نشان دهد، وعده ثبات او بر پایه عدم اطلاع از اوضاع اقتصادی نیست.

او می گوید: «این روزها  به علت تداوم فشار حداکثری، شیوع کرونا وتعطیلی سه ماهه بسیاری از فعالیت‌ها و کاهش قیمت نفت و سایر فرآورده‌های نفتی، تهدیدات جدید آمریکا و...انتظارات تورمی را بالا برده است.».

تلاش سیاست‌گذار برای جهت‌دهی به انتظارات و ممانعت از ورود تقاضای هیجانی
با این حال،‌ او اعتقاد دارد که بخشی از انتظارات ایجاد شده مبتنی بر واقعیت های اقتصادی نیست و اعتقاد دارد که  محاسبات و برآوردهای اداره بررسی‌های اقتصادی بانک بسیار کمتر از آن چیزی است که در فضای تبلیغاتی مطرح می‌شود.

در روزهای آتی، پیش‌بینی‌های بانک مرکزی از تورم یک سال آتی و «تورم هدف»، اعلام خواهد شد. در واقع به نظر میرسد سیاست‌گذار قصد دارد انتظارات تورمی را تا حدی مدیریت کند و از این طریق مانع از ورود تقاضای هیجانی به بازارها شود.

در این میان، توجه به مرزهای مقاومتی نیز در بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال، عبور دلار از مرز 17 هزار تومانی، انتظارات افزایشی معامله گران فنی را تا حد زیادی فعالتر کرد؛‌ عاملی که توجه به مرز 18 هزار تومانی را ضروری تر می کند. اگرچه امروز مرز روانی 18 هزار تومانی شکسته نشد و دلار با 320 تومان افزایش به بهای 17 هزار و 800 تومان رسید.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .