امروز: شنبه 29 دي ماه 1397 مصادف با 19 / 1/ 2019
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

ابراز ناخرسندی رییس اتاق بازرگانی ایران از وضعیت اقتصاد و اشتغال

پایگاه خبری درفش صنعت: رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ۷۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار کسانی است که جز ضرر چیزی برای اقتصاد نداشته‌اند و لطمه آن را بخش خصوصی متحمل شده است.

به گزارش خبرنگار درفش صنعت به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در آخرین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران در سال جاری افزود: همه ارکان اتاق تلاش می کنند، ولی در مواقعی نتیجه لازم بدست نمی آید.

وی تصریح کرد: ایجاد اشتغال را می توان به عنوان مهمترین موضوع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی کشور عنوان کرد. افزایش اشتغال مولد در بخش خصوصی واقعی می تواند منشا اثرات مثبتی باشد. ایجاد اشتغال مولد، افزایش درآمد ملی، رشد اقتصادی پایدار، کاهش نابرابری های اجتماعی و بر طرف شدن بسیاری از معضلات اجتماعی، فرهنگی و ارتقا رضایت عمومی را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به بحث اشتغال به عنوان مهمترین موضوع اقتصاد کشور اظهار داشت: با اقدامات اورژانسی نمی‌توان اشتغال مولد ایجاد کرد و از شرایط فعلی خارج شد. یکی از مواردی که دولت برای آن بودجه قابل توجهی در نظر گرفته اشتغال روستایی است، اما این نگرانی وجود دارد که منابعی که برای این اقدام لحاظ شده به هدر رود.

شافعی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: مسئله اساسی دیگر خروج از رکود بخش خصوصی واقعی است. ایجاد اشتغال و تولید باید مدنظر قرار گیرد. موضوع اول تامین مالی بخش خصوصی واقعی از طریق ساز و کارهای مناسب است. همچنین رقابتی سازی مواد اولیه را باید دنبال کنیم. اگر با سیاست های تشویقی اقدام به نوسازی نکنیم، هیچ گاه در بازار داخلی و خارجی به میدان رقابت بازنخواهیم گشت. مشوق ها باید بر مبنای شاخص های اشتغال با ارزش افزوده اختصاص یابد و توان صادراتی بر مبنای آن تنظیم شود.

رئیس اتاق بازرگانی یادآور شد: توسعه اقتصادی و صنعتی باید بر مبنای حمایت از راه حل های منطقه ای و محلی انجام شود. رشد اقتصاد مولد در گروی اصلاحات اساسی اقتصادی در بازارهای مالی، تجاری و نیروی کار است.

وی خاطر نشان کرد: اگر به جای افزایش حضور بخش خصوصی واقعی، کماکان اقتصاد به صادرات منابع و مواد خام متکی باشد این روند به رشد اقتصاد پایدار واقتصاد منجر نخواهد شد و همان روندهای قبلی مخرب گذشته ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در نهایت باید حرف رئیس جمهور اجرایی شود و آن این است که دولت دست از سر اقتصاد بر دارد.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .