امروز: پنجشنبه 1 فروردين ماه 1398 مصادف با 21 / 3/ 2019
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

​خوابی که 30 سال پیش خارجی ها برای فلج کردن صنعت نساجی ایران دیدند

پایگاه خبری درفش صنعت: صنعت نساجی ایران  حال و روز خوبی ندارد و مشکلات و موانع گوناگون کار را به جایی رسانده است که اغلب واحدهای تولید نساجی با کمتر از یک سوم ظرفیت به کار خود ادامه می دهند و تعداد قابل توجهی از اینگونه واحدها هم تعطیل شده اند. صاحب نظران دلایل مختلفی را برای وضعیت نابسامان آن ذکر می کنند، اما روایت رئیس انجمن صنایع نساجی ایران شاید ازهمه شنیدنی تر باشد.

به گزارش خبرنگار درفش صنعت، جمشید بصیری  می گوید: رئیس انجمن صنایع نساجی ایران در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با تسنیم در اوایل دهه 80 میلادی به جلسه ای که در بنگلادش برگزار شده بود دعوت شدم و به نظرم و فاتحه صنعت نساجی ایران در آن جلسه خوانده شد.

من در آن موقع به عنوان نماینده اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران از بخش خصوصی و دبیر انجمن صنایع نساجی ایران به بنگلادش رفته بودم. ساختمان انجمن صنایع نساجی آنها در داکا پایتخت بنگلادش بود، یادم هست آن روز آنقدر باران آمده بود که من در خیابان‌های  بدون آسفالت آنها حتی نمی­‌توانستم پایم را از داخل گِل بیرون بکشم و تا قوزک پا در گِل فرو رفته بودم. با هر سختی بود خودم را به دفتر انجمن رساندم دیدم آنجا همه بدتر از من هستند.

جمع بزرگی از نمایندگان تمام کشورهای منطقه به آن دفتر دعوت شده بودند تا در آنجا راجع به صنعت نساجی آسیا و به ویژه خاورمیانه صحبت کنیم. ما آن زمان در دوره خوب حیات صنعت نساجی کشور بودیم. این در شرایطی بود که مسائل جنگ و غیره را تجربه کرده بودیم، اما آنها نه جنگ داشتند و نه تحریم.

خلاصه من در آن جلسه دربارۀ آینده ایران و وضعیت ایران صحبت کردم. فردی که از بانک جهانی به این جلسه آمده بود از روی میز 5 دانه گیلاس برداشت و به من نشان داد و گفت: شما فکر می کنید قیمت این 5 گیلاس در توکیو چقدر است؟ گفتم نمی‌دانم! گفت حدود 35سنت است، شما با 35 سنت در ایران چند کیلو گیلاس مشهدی می توانید بخرید؟ گفتم نمی دانم، گفت: شما حدود 3 کیلو گیلاس می توانید بخرید.  بعد گفت ایران یکی از سه کشور دنیا است که خدا بهترین چیزهای دنیا را به آن داده است،  شما که انقدر معادن غنی ، ذخایر نفت و گاز و حتی شرایط آب و هوایی مناسب دارید می خواهید نساجی را هم داشته باشید؟!

وقتی من از بنگلادش برگشتم یک گزارش برای رئیس اتاق آماده کردم و گفتم آنها می‌خواهند فاتحۀ نساجی ما را بخوانند. همان زمان به مسئولان کشور گفتم که رقبای خارجی برای ما دردسر درست می کنند اما آقایان باور نمی‌کردند!

امروز بانک جهانی تمام تلاش خود را در خصوص تصویب عضویت بنگلادش در سازمان تجارت جهانی می‌گذارد اما ما را هنوز راه نداده است، در نتیجه اگر ایران و بنگلادش پارچه ای تولید کنند و بخواهند آن را صادر کنند بازار آلمان از ما تعرفه 13 درصدی می‌گیرد اما بنگلادش به واسطه عضویت در WTO تعرفه ای پرداخت نمی‌کند. این رفتارها نشان می دهد رقبا با محدودیت شرایط اقتصادی مشکلات ما را هر روز افزایش می دهند. در مسائل بانکی هم مشکلات داریم حتی معاملات خرید و فروش با تجار خارجی به سختی انجام می‌شود. همین تشدید اوضاع نابرابر رقابت اقتصادی عاملی شده تا امروز بنگلادش 28 میلیارد دلار صادرات نساجی دارد اما صادرات ما صفر است." 

                                                                                             

انتهای پیام/                                                                            گزارش امیرعلی یزدانی

 

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .