امروز: پنجشنبه 1 فروردين ماه 1398 مصادف با 21 / 3/ 2019
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

​گفت و گو برای حل مشکل استاندارد کالاهای صادراتی ایران به عراق

پایگاه خبری درفش صنعت: رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران و عراق در آستانه توافق بر سر 50 فقره استاندارد مشترک هستند.

به گزارش خبرنگار درفش صنعت به نقل از ایرنا،  نیره پیروزبخت در حاشیه سفر هیات بلندپایه ایرانی به سرپرستی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به عراق افزود: این 50 فقره، 80 درصد از کالاهای صادراتی کشورمان را به عراق در بر می گیرد.

به گفته وی، 10 مورد اسناد استاندارد ملی ایران به انگلیسی ترجمه شده و در اختیار طرف عراقی قرار داده شده تا با بررسی آن، از استانداردهای ایران مطلع شود.

وی افزود: در گفت وگو های خود با رییس سازمان استاندارد عراق پیشنهاد داده است که در صورت عدم پذیرش استاندارد ملی کشورمان،  سازمان ملی استاندارد ایران آمادگی دارد تا براساس استانداردهای عراقی گواهی صادر کند.

پیروزبخت خاطر نشان ساخت: در حال حاضر در سراسر دنیا، کنترل و صدور گواهی استاندارد در محل تولید کالا در کارخانه انجام شده و محموله صادراتی، پلمپ شده و سپس راهی کشور مقصد می شود.

به گفته وی، عراق چند سالی است که از طریق برگزاری مناقصه، صدور گواهی استاندارد را به سه شرکت اروپایی واگذار کرده است.

وی با اشاره به اینکه با ورود این شرکت ها بروکراسی های زمانبر در صدور گواهی نامه استاندارد ایجاد شده، افزود: بعد از ورود کالا از گذرگاه های مرزی، کالاها بار دیگر در مرز عراق از حیث استاندارد بازرسی و کنترل مجدد می شوند.

وی تاکید کرد که اگر توافق بر سر 50 فقره استاندارد بین دو کشور صورت گیرد، قطعا بخش زیادی از این بروکراسی های دست و پا گیر برداشته می شود.

وی ادامه داد که پیشنهاد دومی که به طرف های عراقی داده شده این است که عراق به استاندارد ملی ایران اعتماد کرده و سازمان ملی استاندارد در قبال صدور کالاها به عراق، استاندارد ویژه تعیین کرده و بر روند صدور کالاهای برای حفظ کیفیت آنها، نظارت مستمر خواهد کرد.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .