امروز: پنجشنبه 1 فروردين ماه 1398 مصادف با 21 / 3/ 2019
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

سهم دو درصدی ایران از صنعت جهانی نساجی

پایگاه خبری درفش صنعت: کل تجارت جهان از صنعت نساجی، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که تقریبا نصف این میزان، در انحصار چینی‌ها  و حدود 7.5 میلیارد دلار (2درصد) سهم ایران است.

به گزارش خبرنگار درفش صنعت به نقل از باشگاه خبرنگاران، آنچنان که مهدی یکتا دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان پوشاک، می گوید: ۷۰ درصد از پوشاک موجود در ایران، خارجی است.

محمدجواد صدق‌آمیز، رئیس مرکز پژوهش‌های صنف اتحادیه پوشاک نیز در خصوص ضریب و حجم قاچاق پوشاک به آمار تکان دهنده‌ای اشاره می‌کند، و می‌گوید: روزانه ۳۷ کانتینر پوشاک از ترکیه وارد کشور می‌شود که این میزان نشان دهنده حجم انبوه و وحشتناک واردات پوشاک قاچاق به کشور است.
این در حالی است که در حوزه صادرات (بر اساس اعلام دفتر مطالعات راهبردی انجمن صنایع نساجی مطابق با آمار گمرک) بدون احتساب رنگ، ماشین آلات و فرش دستبافت طی سال ۹۵، ارزش صادرات این عرصه، ۶۲۰/۲۴۳ میلیون دلار برآورد می‌شود که در مقایسه با سال ۹۴، تنها رشد یک درصدی را نشان می‌دهد، رقمی ناچیز که انتظار می‌رود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه، شاهد حصول توفیقات هر چه بیشتری در این عرصه باشیم.

وی می افزاید: مشکلات صنعت پوشاک و نساجی تنها به این موضوع ختم نمی‌شود، متاسفانه در بخش تامین مواد اولیه نیز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم که رفع و مهار آن ضروری به نظر می‌رسد.

قاچاق پارچه و پوشاک از دیگر چالش‌هایی است که به شدت صنعت و فعالیت مذکور را آسیب پذیر کرده است، واردات ۲۲۰ هزار تن پارچه از هندوستان در شرایطی که حدود ۱۷۰ هزار تن از آن از طریق مناطق آزاد یا قاچاق وارد کشور شده، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد، همین امر باعث شده تا شرایط کارگاهی کشور در حوزه مذکور دچار تبعات منفی شود و به نوعی چرخه صنعت از کُند شود.

بدون تردید، یکی از الزامات پیشرفت و شکوفایی در صنعت پوشاک و نساجی به تجهیزات و ادوات مرتبط با آن مربوط می‌شود.

کشوری همچون ترکیه، در کنار برنامه‌ریزی و حمایت موثر و اصولی، در عرصه نوسازی تجهیزات و دستگاه‌های مربوطه نیز گام‌های موثر و قابل توجهی را برداشته، امری که در ایران، آنچنان که باید به آن توجه نشده است.

توانمندی‌ها و ظرفیت‌های ایران در صنعت پوشاک و نساجی بسیار ویژه و قابل توجه است و در صورت حمایت بیشتر، تولید‌کنندگان ایرانی قادر خواهند بود همپا با بسیاری از تولید‌کنندگان خارجی به ایفای نقش و فعالیت بپردازند، البته حصول این امر، مستلزم پشتیبانی مستمر، برنامه ریزی اصولی و توجه به قواعد و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و پیاده‌سازی آن در یکی از پول سازترین و اشتغالزاترین صنایع جهان (پوشاک و نساجی) است.

 انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .