امروز: پنجشنبه 1 فروردين ماه 1398 مصادف با 21 / 3/ 2019
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

دستورالعملی که همه فعالان صنعت پوشاک را به روز سیاه نشاند

پایگاه خبری درفش صنعت: رئیس اتحادیه پوشاک با بیان اینکه فروشگاه‌های پوشاک ترک بعد از اجرای دستورالعمل واردات پوشاک بازار را قبضه کرده‌اند، گفت: پیش‌تر فقط تولیدکنندگان از وضعیت بد بازار ناله می‌کردند اما با این دستورالعمل فروشندگان هم به ناله افتادند.

ابوالقاسم شیرازی افزود: دستورالعمل واردات پوشاک که به منظور کنترل واردات پوشاک اواسط سال گذشته توسط وزیر صنعت معدن و تجارت ابلاغ شد، منجر به واردات پوشاک توسط برندهای مختلفی با مجوز این وزارتخانه شده است.

شیرازی با اشاره به ماده‌ای از دستورالعمل واردات پوشاک مبنی بر اینکه شرکت خارجی یا نماینده مکلف است؛ طی دو سال اول حداقل 20 درصد ارزش واردات را در داخل ایران تولید کند، گفت: اگرچه این بند از دستورالعمل بسیار خوب است، اما باید ملاحظاتی در تدوین این دستورالعمل صورت می‌گرفت که آیا برای یک برند بین‌المللی اروپایی بستر تولید از قبیل دانش، تکنولوژی و تجهیزات در کشورمان فراهم است.

رئیس اتحادیه پوشاک ایران اظهار داشت: 10 سال تحریم و ارتباط نداشتن با دنیا تا حدودی ما را از تکنولوژی دنیا عقب نگاه داشته است و بنابراین قطعا برندهای مطرح دنیا تمایل برای تولید در این شرایط را نخواهند داشت.

 شیرازی افزود: دستورالعمل واردات پوشاک باعث شد برندهای نازل ترکیه برای حضور بیشتر در بازار پوشاک ایران فرصت به دست آورند و  در این شرایط برندهای نامتعارف ترک با اخذ مجوز یکی پس از دیگری فروشگاه افتتاح می‌کنند، به طوری که الان بازار پوشاک تهران و حتی شهرستان‌ها جولانگاه این برندهای نامتعارف پوشاک شده است.

وی گفت: قبل از صدور دستورالعمل واردات پوشاک شعب فروشگاه‌های عرضه پوشاک خارجی بسیار کم و محدود بود اما اکنون تعداد این شعب روز به روز در حال افزایش است و بازار خرده فروشان پوشاک را تصاحب کرده است. قبل از صدور دستورالعمل واردات پوشاک فقط ناله تولید کننده داخلی به آسمان می‌رفت، اما با اجرا شدن دستورالعمل مذکور، ناله عرضه کنندگان پوشاک هم به آسمان هفتم رسیده است.

گفتنی است، دستورالعمل واردات پوشاک اواسط سال 1395 توسط وزیر وقت صنعت معدن و تجارت در راستای ساماندهی واردات با حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از واردات پوشاک قاچاق ابلاغ و بر اساس آن مقرر شد تمام واحدهای پوشاک به شکل تجاری وارد کشور شوند و باید واردکنندگان آن گواهی واردات را از مرکز امور اصناف ایران دریافت کنند که این واردات باید در قالب اشخاص حقوقی صورت گیرد. همچنین حداقل 20 درصد از ارزش ریالی واردات در داخل تولید و یا از ظرفیت داخلی استفاده شود یا سرمایه‌گذاری مستقل داشته باشند و یا اینکه از واحدهای تولیدی موجود و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کند.

انتهای پیام/

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .