امروز: یکشنبه 30 شهريور ماه 1399 مصادف با 20 / 9/ 2020
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..
دریای آروم هیچوقت یک ناخدای ماهر نساخته..

واردات کفش‌های اسپرت چینی به نام کفش‌های خاص

حدود دو دهه است که سرقفلی بازارهای کشور به طور تمام و کمال در اختیار چینی ها قرار گرفته است. امروزه از نخ تسبیح تا گرانقیمت ترین کالاهای لاکچری را با مارک ساخت چین، می توانیم در بازار تهیه کنیم.

به گزارش «درفش صنعت» عمده  محصولات ساخت چین در حالی بازارهای کشورمان را به تصرف خود درآورده اند که مشابه بسیاری از آنان  به دست کاگران سخت کوش ایرانی با کیفیتی به مراتب بالاتر تولید می شود، اما به دلیل عدم درک منافع ملی توسط برخی فعالان اقتصادی امروزه چرخه تولید داخلی به سختی می چرخد. چرا که واردکنندگان کالا به جای آنکه با ارزهای 2400 تومانی دولتی، مایحتاج ضروری مانند ماشین آلات صنعتی و  یا مواد اولیه مورد نیاز صنایع را وارد کشور کنند، هر جنس نامرغوبی را که دیدند با قیمت هایی پایین تهیه و سپس به نرخ ارز آزاد در بازارهای کشور به فروش رساندند تا بدین صورت به منافع سرشاری دست بیابند. 

در این میان، آنکه بیشترین ضرر را پرداخت می کند، ابتدا تولید کننده داخلی و سپس مصرف کننده است. چرا که با وجود کاهش قدرت خرید مردم طی سال های اخیر، دیگر کیفیت اهمیت چندانی برای مردم ندارد. به همین دلیل شهروندان به جای خرید محصول داخلی با کیفیت، به سمت محصول ارزان قیمت و بی کیفیت تمایل پیدا می کنند. به همین دلیل است که هر روز ما شاهد تعطیلی مراکز تولیدی و صنعتی بیشتری در کشور هستیم. اکنون نیز سوداگران زیادی هستند که به رغم آگاهی از توانایی تولید کفش های اسپرت، با وارد کردن نمونه های چینی آن تبر به ریشه تولید داخلی می زنند. این در حالی است که کمترین نظارتی بر واردات این نوع محصولات نیست و این عدم نظارت موجب شده تا  ضرر فراوانی بر تولیدکنندگان کشور وارد گردد. 

در همین رابطه رسول شجری رئیس اتحادیه کفشدر گفتگوی تلفنی با صدا و سیما، با اشاره به اینکه منظور از واردات کفش‌های اسپرت چینی ، کفش‌های تنیس و اسکی است که تولید آن‌ها در کشور وجود ندارد، گفت: «مجوز واردات این کفش‌ها به مناطق آزاد صادر شده است که وارد کنندگان با نام کفش‌های ورزشی، انواع مختلف کفش‌های اسپرت را که تولید آن‌ها در کشور انجام می‌شود، از مناطق آزاد وارد می‌کنند».

وی بابیان اینکه بیش از ۵۰ درصد گروه سنی جوان از کفش‌های اسپرت ورزشی استفاده می‌کنند، گفت: «زمانی که کفش از مناطق آزاد وارد می‌شود به سرعت در بازار‌های مراکز اصلی کشور نیز توزیع می‌شود که این موضوع سبب خسارت به تولید داخل خواهد شد».

رئیس اتحادیه کفش دست دوز ادامه داد: «این کفش‌ها چینی هستند و با قیمت بالا در بازار به وفور یافت می‌شوند».
آقای شجری همچنین گفت: «درحالی که ما امکان تولید این کفش‌ها را در کشور داریم، دلیل صدور مجوز برای واردات سوال برانگیز است».

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .