امروز: یکشنبه 25 مهر ماه 1400 مصادف با 17 / 10/ 2021
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..

عاقبت مجلس با تحقیق و تفحص از کفش ملی موافقت کرد

نمایندگان مجلس بالاخره با تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و شرکت کفش ملی موافقت کردند.

به گزارش «درفش صنعت» نقل از ایلنا، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس  بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و شرکت کفش ملی در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی، گفت: شرکت آتیه صبا مسئول بخشی از اموال بازنشستگان است، شرکت کفش ملی جهت پرداخت بدهی دولت به صندوق بازنشستگی واگذار شد. این کارخانه هزاران کارگر داشت و امروز وضعیت آن به جایی رسیده که کارخانه و کارگر وجود ندارند. در صورتی که می‌توانست در حوزه بین الملل دارای شعب مختلف باشد و نقش بسزایی در سودآوری و خدمت به بازنشستگان داشته باشد.

وی افزود: بیش از ۱۲ هزار نفر در مجموعه کفش ملی کار می‌کردند اما این مجموعه امروز فقط یک تابلو دارد و زمین آن را فروخته اند. شرکت کفش ملی زمین خورده و مجموعه‌های دیگر کفش تولید می‌کنند و در فروشگاه‌های کفش ملی به فروش می‌رسانند. این مجموعه زیان ده است و هزاران میلیارد اموال این شرکت در سطح شهرستان‌ها وجود دارد که زیان ده هستند.

در پایان نمایندگان با ۱۳۳ رأی موافق با تحقیق و تفحص از این شرکت موافقت کردند.

موضوع تحقیق و تفحص از کفش ملی ماهاست که مطرح شده است اما بر اساس شواهد موجود برخی از افراد بانفوذ چندان مایل به این امر نیستند . پیش از این آذر ماه سال گذشته بود که یک نماینده مجلس موضوع تحقیق و تفحص از کفش ملی را در صفحه توئیتر خود مطرح کرده بود . 

عباس مقتدایی نماینده اصفهان در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشته بود: « قصه پر غصه کفش ملی!
‏چه کسانی و چه سیاست هایی باعث شدند کفش ملی از عرش به فرش بیاید و دیگر کارخانه نداشته باشد و ماشین آلاتش را بفروشد. شرکت کفش ملی برای بازنشستگان است». وی در ادامه مدعی شده بود: «‏تحقیق و تفحص از کفش ملی و هلدینگ آتیه صبا را کلید زدیم. از حق بازنشستگان کوتاه نمی آییم!»

شایان ذکر است شرکت کفش ملی یادگار دوران شکوه اقتصادی ایران محسوب می شود که پس از انقلاب به دلیل مدیریت ناکارآمد همچون ده ها برند ایرانی دیگر روندی نزولی پیدا کرد تا جایی که تقریبا چیزی از آن باقی نمانده است. 

این برند ارزشمند ملی،  از محبوب ترین و معروف ترین برند های کفش در خاورمیانه  بود. کارخانه ای عظیم که اکنون تنها خرابه ای حوالی بزرگراه فتح «جاده قدیم کرج» باقی مانده است.

کارخانه ای بزرگ که بیش از 10 هزار کارگر در آن مشغول به کار بودند و  انواع کفش های زنانه، مردانه، ورزشی و صنعتی در آن تولید می شد. این شرکت زمانی بیش از ۵۲ کارخانه در صنعت کفش و چرم و بیش از ۴۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای کفش ملی در سطح ایران داشت. تولیدات این شرکت به اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سابق، مجارستان، لهستان، رومانی و حتی اروپای غربی نیز صادر می‌شد.

کفش ملي در دهه 30 شمسي توسط مرحوم محمد رحيم متقی ايروانی  تاسيس شد که در ابتدا پايپوش های لاستيکی معروف به «گالش» در چهار راه گلوبندک تهران توليد مي کرد. سپس به توليد کفش های چرمی روی آورد و اولين توليد ماشينی کفش در ايران را راه اندازی کرد.

نبوغ، خلاقیت و پشتکار ایروانی به حدی بود که کفش ملی در مدت کمتر از سی سال نه در ايران بلکه بخش بزرگی از جهان به بزرگترين مرکز توليد کفش مبدل شد و توانست صادرات سنگينی به اقصی نقاط عالم از جمله اروپا داشته باشد .

کفش ملی

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .