امروز: جمعه 26 شهريور ماه 1400 مصادف با 17 / 9/ 2021
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..

پیشنهاد گمرک برای حمایت از صنعت فرش دستباف

معاون فنی گمرک،‌ برای حمایت از صنعت فرش دستباف ایران، پیشنهادی را مبنی بر معافیت این صنعت از بازگشت ارز صادراتی به وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت ارائه کرد.

به گزارش «درفش صنعت» به نقل از صنایع، مهرداد جمال ارونقی طی پیشنهادی به منظور حمایت از صنعت فرش دستباف ایران در نامه‌ای به مدیرکل وزارتی وزارت اقتصاد نوشت:

عطف به نامه شماره ۴١٧١ مورخ ٢١/١/١۴٠٠ معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نهاد ریاست جمهوری پیرو جلسه ستاد عالی راهبردی فرش ایران که با حضور معاون اول محترم ریاست جمهوری برگزار گردید و نظر به اهمیت صادرات فرش دستباف ایرانی به لحاظ اشتغال زایی و ارزآوری همانگونه که مستحضرید، هنر صنعت فرش دستباف ایرانی با سابقه ای نزدیک به ٣٠٠٠ هزار سال، از شاخص ترین صنایع دستی ساخت بشر است که به نام کشور ایران ثبت و دنیا واژه فرش را به نام کشور ایران می شناسد.

این صنعت در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده است. در دوران پس از انقلاب اسلامی و با توجه به جایگاه فرش دستباف ایرانی، صادرات این کالای ایرانی در سال ١٣٧٢ با افزایش نزدیک به ٢ میلیارد دلار به اوج خود رسیده و برای ۵ الی ٧ میلیون نفر اشتغال ایجاد نموده که دهه هفتاد اوج صادرات فرش دستباف بوده و بعد از این دهه با کاهش تدریجی صادرات این کالا روبرو بوده ایم به نحوی که آمار صادرات این کالا به میزان ٢۴٠میلیون دلار در سال ١٣٩٧ و پس از اعمال تحریم توسط کشور آمریکا در سال ٩٨ معادل ٧٠ میلیون دلار و در سال جاری ارزش صادرات کالای موصوف حدود ۵٠ میلیون دلار بوده است.

 

 عوامل موثر در کاهش صادرات فرش دستباف

براساس برآورده های انجام شده در حال حاضر این صنعت به صورت مستقیم برای جمعیتی معادل ۱٫۵ میلیون نفر اشتغال ایجاد نموده که البته به نظر می رسد آمار اشتغال فوق مشتمل بر تولید فرش های صادراتی فروش رفته جهت مصرف داخلی است.

از جمله عوامل موثر در کاهش صادرات فرش دستباف ایرانی عبارتند از:

۱- وجود رقبای جدی همانند کشورهای هند، نپال، پاکستان و… که با برنامه ریزی و حمایت موثر از بافندگان و رعایت سلیقه بازار سهم عمده ای از فروش بازار فرش را به خود اختصاص داده اند؛

۲- وجود تحریم‌های متعدد علیه صادرات کشور که سبب دشواری دسترسی به بازارهای صادراتی هدف بوده است؛

٣- عدم ارائه تسهیلات صادراتی به صادرکنندگان از جمله جوایز صادراتی ، وام با بهره کم جهت تأمین بخشی از هزینه حمل و نقل و شرکت در نمایشگاه بین المللی و… ؛

۴- وضع پیمان ارزی با توجه به شرایط حاکم ؛

۵- وجود قوانین و مقررات باز دارنده ؛

۶-گرانی مواد اولیه تولید فرش.

 

فرش دستباف

 

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .