امروز: سه شنبه 16 آذر ماه 1400 مصادف با 7 / 12/ 2021
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..

تهران باید «قفل» شود !

اوضاع کرونایی تهران اصلا خوب نیست و بیمارستان‌های پایتخت با کمبود تخت خالی برای بستری بیماران کووید ۱۹ مواجه شده‌اند.

به گزارش «درفش صنعت»  اظهارت فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران و البته وزیر بهداشت، مبنی بر اینکه وضعیت کرونا در روزهای پیش رو، وخیم‌تر و سخت‌تر خواهد شد، حکایت از این واقعیت دارد که باید برای برون رفت از بحران کنونی، تصمیم عاجل گرفت.

از همین رو، ستاد ملی مقابله با کرونا در تازه‌ترین تصمیمات خود، تعطیلی مشاغل گروه‌های دو، سه و چهار، در شهرهای قرمز را و همچنین تعطیلی مشاغل سه و چهار در شهرهای نارنجی را برای دو هفته از ۲۱ فروردین ۱۴۰۰، اعمال کرده است. اما، شرایط در برخی شهرهای قرمز از جمله تهران، به گونه‌ای است که دست‌اندرکاران حوزه سلامت بر این عقیده‌اند که اعمال محدودیت‌ها چندان کارگشا نخواهد بود و شهر باید «قفل» شود.
 

 

اظهارات تکان دهنده زالی
علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، معتقد است؛ تا زمانی که در کنترل اپیدمی از تعبیرات سلیقه‌ای، غیر حرفه‌ای و غیر کارشناسی صحبت شود، وضعیت به همین شکل خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه شهر باید «لاک دان» شود، گفت: با توجه به مرگ و میر بالایی که در هفته گذشته رخ داد و حجم بالای ابتلاء، تنها راه حل ممکن در تهران برای عبور از بحران فعلی «قفل» کردن شهر است.

زالی تصریح کرد: متأسفانه هفته گذشته به رغم اعلام وضعیت قرمز در تهران، روزانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر از مترو استفاده کرده‌اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، افزود: اگر این روند تداوم یابد تا مدت‌ها روند مرگ و میر در تهران رو به افزایش خواهد بود.

زیرا، آن چیزی که در حال حاضر در سطح شهر اعمال می‌شود مطلقاً با مبانی علم پیشگیری انطباق ندارد و بیشتر به نظر می‌رسد بازی با الفاظ است.

زالی گفت: متأسفانه گزارشات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از دستگاه‌های ملی برای حضور یک سوم کارمندان حاضر به پذیرش مصوبات ستاد نشده‌اند و با این وضعیت کنترل اپیدمی بسیار سخت خواهد بود.

وی تاکید کرد: کسانی که در این زمینه تسامح می‌کنند قطعاً جان مردم را به بازی گرفته‌اند و باید پاسخگو باشند.

زالی گفت: تنها راه ممکن برای مهار بیماری ایجاد یک فرایند جدی برای تعطیلی و تغییر ریتم شهر است به گونه‌ای که مردم در تهیه خدمات ضروری دچار مشکل نشوند.

 

ویروس جهش یافته بی‌رحمانه حمله می‌کند
در شرایطی که ویروس جهش یافته بی‌رحمانه حمله می‌کند، به نظر می‌رسد راه حل مقابله با بیماری در کلانشهری مانند تهران که جمعیت زیادی دارد، قفل کردن شهر باشد.

زیرا، مشاهدات و گزارش‌ها حاکی از این است که با اعمال محدودیت‌هایی که از ۲۱ فروردین آغاز شده است، تغییر چندانی در رعایت پروتکل‌ها مشاهده نمی‌شود و رفت و آمدهای روزانه به قوت خود باقی است.

مترو و اتوبوس‌ها همچنان پر از مسافر هستند و ادارات نیز همچنان به صورت حضوری خدمات ارائه می‌دهند.

به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در موج چهارم کرونا، ویروس جهش یافته است و می‌توان گفت که اغلب مبتلایان درگیر ویروس جهش یافته شده‌اند که خطرناک‌تر از نوع چینی است.

وی درباره برخی درخواست‌ها برای تعطیلی کامل ادارات، افزود: اگر نیروی بسیاری از ستادهای وزارتخانه‌ها نیز دو سوم شوند هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کار مردم انجام می‌شود، زیرا آنها نیروی اضافه دارند و ارباب رجوع نیز ندارند.

رئیسی ادامه داد: بر اساس شیوه نامه‌های بهداشتی در مناطق قرمز، مدیران ادارات می‌توانند تا یک سوم کارکنان را به محل کار بیاورند و بسیاری از کارهای بانک‌ها را می‌توان به صورت الکترونیکی انجام داد، زیرا کارکنان بانک‌ها از گروه‌های آسیب پذیر هستند.

 

منتظر روزهای سخت‌تری باشیم
آن طور که وزیر بهداشت روز گذشته در اولین گفتگوی زنده خبری در سال جدید با مردم داشت، باید منتظر روزهای سخت‌تری در هفته آینده باشیم. به طوری که آمار مرگ و میرها و بستری‌ها، بیشتر از اعداد و ارقام این روزها خواهد شد. در حالی که روز گذشته شاهد مرگ ۲۵۸ نفر از هموطنانمان بودیم، این عدد می‌تواند در روزهای آینده به ۲ برابر هم برسد. به طوری که چند روز قل، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، صحبت از ۶۰۰ مرگ روزانه کرده بود.

این در حالی است که بیشترین موارد بستری و مرگ و میر کرونایی در کشور، مربوط به تهران بوده است. یعنی اگر بتوان این بیماری را در تهران کنترل کرد، آن گاه توانسته‌ایم به میزان یک سوم از موارد ابتلاء و مرگ و میرها بکاهیم.

زیرا، در روز گذشته بیش از ۱۴ هزار مراجعه کرونایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان تهران داشته‌ایم.آنچه مسلم است، اینکه امروز گرفتار موج سهمگین کرونا در کشور هستیم که از موج‌های قبلی ما سنگین‌تر است. اما، اظهارات مقابل همدیگر برخی مسئولان، وضعیت موجود را سخت‌تر خواهد کرد.

زیرا، استاندار تهران مخالف تعطیلی و قفل شدن تهران است و در مقابل، کادر پزشکی و درگیر بیماری، موافق صد درصدی تعطیلی شهر هستند. باید منتظر روزهای آینده بود.

بحران کرونا در حالی با شدت در کشور حاکم است که مسئولین نسبت به واکسیناسیون عمومی همچنان دچار سردرگمی هستند و در این میان، این مردم هستند که با جان خود تاوان سوء مدیریت حاکم بر کشور را می پردازند. 

 

تعلل و سوء مدیریت در واکسیناسیون عمومی!

با ادامه انتقادها به تعلل مسئولان در تامین واکسن کرونا، پیام طبرسی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، ضمن اشاره به موفقیت کشورهای دیگر در این زمینه گفت: «ما موفق نیستیم، چون که هیچ چیز نداریم،‌ نه واکسنی و نه زور و ضربی وجود دارد.»

طبرسی روز یکشنبه ۲۲ فروردین‌ماه به پایگاه خبرآنلاین گفت: «با ادامه این روند، پیش‌بینی می‌شود تا نیمه اول سال ۱۴۰۱ خبری از واکسیناسیون عمومی در کشور نباشد، پیشبینی‌ای که با خستگی روز افزون کادر درمان می‌تواند خبر از روزهای ترسناکی بدهد، روزهایی ترسناک که هم اکنون بخشی از آن در ایران می‌گذرد.»

او اشاره کرد: «با این موجی که شروع شده، آمار جان‌باختگان صددرصد به روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر می‌رسد، این موضوع قابل اجتناب نیست.»

از سوی دیگر محمدرضا شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، ضمن انتقاد از شفاف نبودن آمار مربوط به واکسیناسیون در کشور روند آن را نامناسب عنوان کرد و گفت شخص سعید نمکی، ‌وزیر بهداشت، ‌مقصر آمار بالای فوت اعضای کادر پرستاری است.

شریفی روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه به فوت هفت نفر از کادر جوان پرستاری در کمتر از یک ماه اشاره کرد و در همین زمینه به پایگاه خبری رکنا گفت: «معتقدیم حتی اگر این خانواده‌ها از وزیر شکایت نکنند، بازهم ایشان باید محاکمه شود.»

او در این زمینه افزود: «اکنون بیش از دو ماه است که واکسیناسیون کادر درمان در ایران آغاز شده، اما روند تامین و توزیع این واکسن‌ها آنچنان نامناسب بوده که هنوز بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند.»

این مقام خانه پرستار میزان فوت پرستاران در ایران را از جمله «بالاترین‌ها در جهان» خواند و گفت: «این در حالی است که بیش از هشت ماه است واکسن کرونا در سطح جهان کشف شده و علت این مساله نیز چیزی جز بی‌کفایتی مسئولان دولت و وزارت بهداشت نیست.»

او هشدار داد «دنیا باید در موضوع پرستارکشی از ما عبرت بگیرد.»

اعتراض به این روند واکسیناسیون پس از آن صورت می‌گیرد که معاون پرستاری وزارت بهداشت روز یازدهم فروردین‌ماه گفته بود ۸۰ درصد کادر درمان کشور واکسینه شده‌اند.

دبیرکل خانه پرستار در ارتباط با این آمار اشاره کرد که با وجود واردات نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشور، هنوز «۳۰ درصد» کادر درمان هم واکسینه نشده‌اند. شریفی مقدم در ادامه افزود: «اگر مسئولان بهداشتی کشور ریگی در کفششان نبود،‌ آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

او اشاره کرد: «اگر فرایند شفافی در این زمینه وجود داشت باید تمام اطلاعات دریافت‌کنندگان واکسن از جمله شغل آن‌ها ثبت می‌شد تا دقیقا رصد شود که در هر گروه شغلی چه کسانی واکسن زده‌اند.»

کرونا

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .