امروز: جمعه 26 شهريور ماه 1400 مصادف با 17 / 9/ 2021
#در_خانه_بمانیم.
کشوری که مردمانش مسئولیت اجتماعی را درک کنند، از تمام بحران ها عبور خواهد کرد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند***چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند.
ما زمانی رشد می کنیم که با چالشی مواجه میشیم، نه وقتی که مسائل ساده هستند..

ترخیص غیرقانونی پوشاک از طریق خوداظهاری در گمرک !

دبیر اتحادیه تولید و صادرات پوشاک گفت: برخورد با برند‌های متخلف پوشاک از دی ماه ۹۹ مجدد آغاز شد.

به گزارش «درفش صنعت» سعید قدیری با اشاره به اینکه در سال ۹۵ بیش از ۲۰ برند پوشاک محصولات خود را به صورت قاچاق وارد کشور می‌کردند، اظهار داشت: نکته قابل تأمل اینجاست که آن‌ها بخشی از کالا‌ها را با برگه سبز وارد کرده و مابقی کالا‌ها را که حجم زیادی داشتند به صورت قاچاق وارد می‌کردند.

وی با اعلام اینکه آن‌ها در زمان حضور بازرسان همان برگ سبز‌ها را کپی کرده و برای کل کالا‌های قاچاق استفاده می‌کردند، افزود: گزارشات ارسالی نشان می‌دهد فقط ۱۰ درصد کالا‌های این برند‌های متخلف با برگ سبز و مابقی به صورت قاچاق وارد می‌شدند.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات پوشاک، تصریح کرد: در آن مقطع کپی کردن برگ سبز باعث شد مسئولان به پیشنهاد تولیدکنندگان بحث شناسه کالا را مطرح و اجریی کنند تا شاید مانع ورود غیر قانونی پوشاک به کشور شوند.

قاچاق پوشاک
قدیری با اعلام اینکه در سال ۹۵ آمار‌های گمرک نشان می‌داد حدود ۶۰ میلیون دلار پوشاک وارد کشور شده است، افزود: این آمار در حالی مطرح می‌شد که آمار‌های بین المللی حکایت از آن داشت در همان سال حدود ۱ میلیارد دلار پوشاک به ایران صادر شده است.

به گفته این فعال بخش پوشاک، این ارقام نشان از آن دارد که خود اظهاری زیادی در گمرکات برای ترخیص غیر قانونی پوشاک انجام شده است. نکته مهم اینجاست که علاوه بر گمرکات حجم بسیار بالایی از کالا به صورت مسافری یا طروق دیگر وارد کشور می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ برخورد با قاچاق پوشاک آغاز شد، گفت: در آن سال برخورد با کالا‌های قاچاق در سطح عرضه بسیار مشهود بود، اما در سال ۹۸ برخورد‌ها متوقف شد، البته طرح برخورد با برند‌های متخلف پوشاک در دی ماه ۹۹ مجدداً آغاز و تا نیمه اول اسفند ماه ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ برخی برند‌های پوشاک برای ساخت داخل محصولات خود مهلت دو ساله‌ای را دریافت کرده بودند، گفت: در حال حاضر مهلت دو ساله آن‌ها هم به اتمام رسیده و باید دید مسئولان به ارزیابی عملکرد آن‌ها خواهند پرداخت یا خیر.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات پوشاک در ادامه با اعلام اینکه همچنان کالا‌های قاچاق در بازار موجود است، گفت: این در حالی است که به دلیل شرایط کرونا وضعیت تولید داخلی نابه سامان بوده و آن‌ها نتوانسته اند فروش مناسبی را داشته باشند. علاوه بر این افزایش نرخ ارز هم در حال حاضر اثرات منفی خود را بر بدنه تولید پوشاک گذاشته و اگر فکر اساسی به برای بخش تولید پوشاک کشور نشود در سال آینده موج افزایش بیکاری و تعطیلی در این حوزه اتفاق خواهد افتاد.

نظرات
* *
*
       

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به پایگاه خبری درفش صنعت میباشد.

طراحی و پیاده سازی توسط برآیند .